Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Rişölye İşi Dantel Örtü ve Yapımı

Rişölye işi ile büyüleyici çiçekler

Büyüklük,

Rişölye işi Model 09: Yaklaşık 83 x 42 cm;
Rişölye işi Model 10: Yaklaşık 28 x 18 cm;
Rişölye işi Model 11: Yaklaşık 50 x 50 cm.

Rişölye işi Malzeme: 0,90 m keten, 180 cm eninde, 22 doku ipliği /1 cm (örneğin Zvvigart Art. 3225, kumaş miktarı her üç model için yeterlidir); altları doldurmak için Coats Mez marka beyaz muline ve fistolar için dört katlı 25 numara nakış ipliği; DEKA Bügel-musterstift özel kalem.

Resim tam boyutunu görmek için resim üzerine tıklayınız.

Rişölye işi Genel bilgiler: Kumaşın kesik kenarlarını zikzak çekerek sürfile yapın. Örnek çizimlerini şeffaf kağıda aktarın, özel kalemle örneğin arka tarafından geçin, örneği çevirin ve kumaşın ortasına ütü ile basarak aktarın. Kalın çizilmiş konturları 2 sıra kısa teyel geçerek ya da zincir işi yaparak kalınlaştırın. Konturları kalınlaştırma işlemleriyle birlikte biritler için 3′er iplik gerin. Bu sırada iplikler konturların dışına taşmamalı ve gerilen iplikler kumaşın yüzünde olmalıdır. Bundan sonra gerilmiş olan ipliklere geriye giderek fisto (B) yapın, bu arada kumaşa dokunmamaya dikkat edin (biritler). Biritler için sarma tekniğini de kullanabilirsiniz (C). Konturları kalınlaştırmak için teyel alma işlemine bir sonraki birite kadar devam edin. Tüm kontur-lara sık olarak fisto (B) yapın, kısa teyellerin arasında kalan kumaşı iğneyle kavrayın, fistolar yan yana olmalı ve çizimleri örtmelidir. Fistoların daha sonra kesilecek kapalı tarafı dışa dönük olmalıdır. Nakışlar bittikten sonra gerekiyorsa yıkayın ve ütüleyin. Kumaşın kesilecek bölümlerini ucu sivri ve keskin bir makasla kesin.

Uygulanması, Model 09: Kumaşı 55 x 95 cm büyüklükte ve düz iplik doğrultusunda kesin. Örnek örtünün 1A’nü gösteriyor, oktan itibaren karşılıklı gelecek şekilde tamamlayın. Küçük yaprakları ve dalları 180 derece çevirin ve her kenarda yalnız bir kez aktarın. Nakış yöntemi için genel bilgilere bakınız. Sarma biritleri C çizimine göre çalışın. Kısa kenarda çiçeğin ortasında biritleri keten işi ile doldurun.

Model 10: Kumaşı 30 x 40 cm büyüklükte ve düz iplik doğrultusunda kesin. Örnek örtüyü tam olarak gösteriyor. Nakış yöntemi için genel bilgilere bakın. Motifin içindeki ince çizgileri 3 katlı muline ile sap işi işleyin, bkz.: çizim D. Çiçek tohumlarını düz iş ile uygulayın.

Rişölye işi Model 11: Kumaşı 65 x 65 cm büyüklükte ve düz iplik doğrultusunda kesin. Örnek çizimi A okundan A okuna kadar bir köşeyi ve A okundan B okuna kadar bir motif grubunu gösteriyor. Her kenar için motif grubunu 2 kez aktarın, kenarı bir köşe ile tamamlayın. Diğer 3 kenarı da aynı şekilde aktarın. Nakış için genel bilgilere bakın. Çiçeklerin içindeki ince çizgileri ve yaprak damarlarını 3 katlı muline ile sap işi işleyin, çiçek tohumlarını düz iş ile işleyin,

Örtüleri genel bilgiler metninde açıklandığı gibi bitirin. Örtüleri ters taraftan ve nemli bir bezle ütüleyin.

BİLGİLER
tarafından 10 Şubat 2013 - 23:55 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.247kere okundu kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

En Çok Görüntülenenler
Tunus İşi El Örgü Patikleri
Tunus İşi El Örgü Patikleri..

soğuk kış günlerinin sıcacık patik ler kızlarımızın çeyizlerine şıklık katıcak tunus... [Devamı]

Bebek Beşik Modelleri
Bebek Beşik Modelleri

Bebek Beşikleri Hayatınızda yeni bir dönemin başlangıcı olacak ve minicik bebeğinizin dünyaya... [Devamı]

Örgü Kız Bebek Elbise Modelleri
Örgü Kız Bebek Elbise Modeller..

Kız bebeklerimiz için çok şirin ve tatlı bir örgü elbise modeli, örgü portalı’nızda... [Devamı]

Tunus İşi Yeni Bebek Battaniye Modelleri
Tunus İşi Yeni Bebek Battaniye..

  #gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

Yeni doğan erkek bebek için örgü yelek modelleri
Yeni doğan erkek bebek için ör..

Erkek bebek’ler için el örgüsü bebek yelek ve farklı erkek bebek örgü modelleri. sizin portalınız... [Devamı]

El Örgüleri